Період публікації:

від

до

Категорія:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки

Опубліковано: Субота, 28 березня 2020 

min
max

28.03 – 428 років від дня народження Яна Амоса Коменського (1592-1670).

Чеський теолог, мислитель, педагог, письменник.

Майбутній «батько нової педагогіки» народився в селі Нівніце (Чехія) 28 березня 1592 року. Його сім’я належала до протестантської Громади чеських братів. Свою першу освіту він здобув у латинській братській школі. У ній настільки нудно і нецікаво викладали, що у випускних класах Ян вперше задумався про реформування навчання в школі. Два роки майбутній педагог провчився в університеті Гейдельберга, а після відправився в подорож по Голландії. Коли він повернувся на Батьківщину, то почав працювати вчителем в школі м. Пршерові. У той період Коменський починає вперше використовувати власний метод у викладанні латині. У 1612 році педагог приступив до роботи, яка зайняла у нього цілих 44 роки — складання чеського словника «Скарбниця чеської мови».

В 1616 році Ян стає священиком громади, в якій була його родина. Також зайнявся проповідуванням. Коменський в 1627 році починає роботу над «Великої дидактикою», яка назавжди внесла його ім’я в історію як великого педагога і новатора.

У 1650 році його запросив до Угорщини Сигізмунд Ракоці, щоб він зайнявся перебудовою шкільної освіти. Тут він написав перший ілюстрований підручник в історії «Світ чуттєвих речей в картинках», який був виданий в 1658 році. Після 5 років роботи, Ян Коменський повертається в Лешно, де його чекали великі потрясіння — місто спалили і розграбували шведи у війні з Річчю Посполитою. Його будинок, рукописи і книги також назавжди зникли в пожежі.

У 1657 році амстердамський сенат вислав йому запрошення до Голландії, де він і прожив решту життя. Коменський продовжує роботу над «Загальною порадою для виправлення справ людських», де виклав свою стратегію щодо реформування людського суспільства. Прагнучи пробудити в дітях тягу і інтерес до знань і оживити викладання, він вводить в навчальний процес метод драматизації навчального матеріалу, детально описавши його в підручнику «Відкриті двері мов» . Спеціально для учнів Ян написав книгу «Школа-гра», щоб залучити школярів до процесу навчання.

Помер великий педагог в 1670 році в Амстердамі.

Цікаві факти.

Ян Амос Коменський, працюючи вчителем в школі міста Пшерове, знайомиться з Магдалиною, своєю першою дружиною. Вона була пасербицею бургомістра. У пари народилося двоє дітей, але чума 1622 року забрала життя коханої дружини і дітей. У 1624 році він закохується знову в Марію, дочку єпископа. Але і вона померла, залишивши його одного. Коменський одружився втретє на Яні Гаюсовій, з якої щасливо прожив до самої смерті.

Коли маленькому Яну тільки виповнилося 7 років, його віддали в релігійну школу. У 1602 році в його містечку вибухнула епідемія чуми, від якої померли його батьки і сестри. Маленький хлопчик, який став свідком такої жахливої трагедії, замикається в собі на довгі роки. Але він продовжує навчання, так як цього сильно хотіли його батьки. До 1611 році Коменського хрестять, і він отримує своє друге ім’я Амос.

Здійснюючи перетворення шкільного навчання в Угорщині, Коменський вперше зробив спробу створити нову школу з 7-річним навчанням. Також нововведення Амоса було в тому, що до кожного класу прикріплялися навчальні кімнати, підручники і вчителі.

Його оригінальна і фундаментальна праця «Скарбниця богемської мови», над якою він працював понад 40 років, через безглузду випадковість згоріла у вогні.

Крім реформування навчального процесу, Коменський любив малювати і займався картографією. Він намалював карту Моравії, яку надрукували в 1627 році. Її багато разів перевидавали і активно користувалися протягом XVII століття.

 

Ключові слова:

Немає коментарів

Схожі статті:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: Понеділок, 06 квітня 2020 06.04 – 537 роки від дня народження Рафаеля Санті (1483-1520).  Італійський живописець, графік, скульптор і архітектор епохи Відродження. Народився Рафаель 6 квітня (за деякими джерелами 28 березня) 1483 в Урбіно, Італія. Перше навчання художній майстерності проводив його батько – Джованні Санті....

Переглядів: 4520 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: Неділя, 05 квітня 2020 05.04 – 432 роки від дня народження Томаса Гоббса (1588-1679). Англійський філософ. Майбутній мислитель з’явився на світ 5 квітня 1588 року в південно-східному графстві Англії, біля містечка Мальмсбері, в родині сільського священика. Початкову освіту він здобув у парафіяльній школі, яку відвідував...

Переглядів: 4451 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам
Анонси
Календар подій
Актуально
Спеціальні новини

 

Для сімей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні влаштують благодійне дійство «Україна – це ми!»

24 серпня, з нагоди Дня незалежності України, в Музеї народної архітектури та побуту відбудеться масштабна акція, що організовують спільно Благодійне товариство «Мій тато захищає Україну» та Музей народної архітектури за...


Актуально
Спеціальні новини




Ми у Facebook
Ми у Facebook