Період публікації:

від

до

Категорія:

Львівська політехніка запрошує на вшанування пам'яті розстріляних нацистами польських професорів

Опубліковано: П`ятниця, 30 Червня 2017 

min
max

У понеділок, 3 липня, у Львові відбудеться меморіальне зібрання з нагоди 76-х роковин із дня загибелі львівських професорів на Вулецьких пагорбах в липні 1941 року.

Участь у зібранні візьмуть очільники області та Львова, представники Республіки Польща, академічна спільнота і громадськість міста.

Церемонія відбудеться за адресою: м. Львів, вул. Лукаша, 1.

Початок – о 10:00 год.

Історична довідка:

Через тиждень від початку радянсько-німецької війни, 30 червня 1941 року, частини вермахту зайняли Львів. Вже 1-2 липня до міста прибули спецгрупи СС для ліквідації всіх, хто був визнаний ворогами гітлеризму. Одна з них під орудою бригаденфюрера СС Е. Шонґарта здійснила арешти й розстріл у ніч на 4 липня 39-ти професорів львівських вищих навчальних закладів. Жертвами нацистів стали відомі науковці, зокрема, викладачі Львівської політехніки К. Бартель, К. Вайгель, А. Ломницький, Броніслав і Зигмунд Лоншан де Бер’є, С. Пілят, В. Круковський, В. Стозек та ін.

Аналіз архівних документів, досліджених істориками України та Польщі, дозволяє докладно відтворити обставини знищення цих людей. Як відомо, встановлення «нового порядку» на окупованих землях Гітлер поклав на зловісний репресивний апарат спецслужб рейхсфюрера СС Гіммлера. Напередодні нападу на СРСР шеф Головного управління імперської безпеки обергрупенфюрер СС Г. Гейдріх утворив у Кракові структури, яким доручено діяти у Львові в перші дні його окупації. Серед них були так звана Айнзацгрупа «Ц» та спецгрупа поліції безпеки і СД бригаденфюрера СС Шонґарта. На них було покладено завдання «очистити місто від особливо небезпечних елементів». Група Шонґарта отримала завдання щодо арешту і знищення місцевої професури, оскільки мала певний досвід арештів і ув’язнення краківських професорів восени 1939 р.

Бригаденфюрер діяв у Львові рішуче. Він прибув до міста слідом за фронтовими частинами вермахту 2 липня, а вже наступного дня о 22-й вечора приступив до виконання запланованої акції. Одним із перших був заарештований найвідоміший на той час польський вчений і політик професор Політехніки Казимир Бартель, який у міжвоєнні роки тричі очолював уряд Польщі. В лабети гестапо потрапили і відомий письменник Тадеуш Бой-Желенський, професор Роман Ренцький з Львівського медичного інституту, Володимир Серадзький – професор кримінальної медицини…

Арештованих вчених привозили і розміщували в бурсі Абрагамовичів на однойменній вулиці (тепер вулиця Т. Бой-Желенського). А вже на світанку о 4 год. 4 липня на ближніх Вулецьких пагорбах есесівці розстріляли львівських професорів та окремих членів їхніх родин.

Немає коментарів

Схожі статті:

Учні Львівського ВПУ харчових технологій вшанували пам’ять загиблих захисників України Учні Львівського ВПУ харчових технологій вшанували пам’ять загиблих захисників України Опубліковано: Вівторок, 15 жовтня 2019 До Дня захисника України Львівське вище професійне училище харчових технологій долучилося до компанії подяки військовим та ветеранам «Завдяки тобі» та вшанувало загиблих бійців, які навчалися у закладах професійно-технічної освіти Львівщини. Дякуємо всім військовослужбовцям України, вони – наші захисники...

Переглядів: 1164 Коментарів: 0

Профтехосвіта

ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ! ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ! Опубліковано: Вівторок, 21 листопада 2017 Архістратига Михаїла вшановують 21 листопада. Здавна його називають ангелом-охоронцем усіх християн, а українці вважають його покровителем столиці нашої держави – Києва.У народній уяві архангел Михаїл змальовується мужнім лицарем, який перемагає всі темні сили на землі. Ми повинні радіти, що маємо такого...

Переглядів: 575 Коментарів: 0

Відділи освіти
Анонси
Календар подій
Актуально
Спеціальні новини

 

Для сімей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні влаштують благодійне дійство «Україна – це ми!»

24 серпня, з нагоди Дня незалежності України, в Музеї народної архітектури та побуту відбудеться масштабна акція, що організовують спільно Благодійне товариство «Мій тато захищає Україну» та Музей народної архітектури за...


Актуально
Спеціальні новини




Ми у Facebook
Ми у Facebook