Період публікації:

від

до

Категорія:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки

Опубліковано: П`ятниця, 27 березня 2020 

min
max

27.03 – 175 років від дня народження Вільгельма Конрада Рентгена (1845-1923). 

Німецький фізик.

Народився 27 березня 1845 року в містечку Леннепе, Пруссія, в сім’ї заможного торговця. У 1848 році його сім’я переїжджає до Голландії.

Вільгельм в 1862 році вступає в Утрехтську технічну школу. Прослухавши декілька курсів в Утрехтскому університеті, він вирішує вступати в 1865 році до Федерального техніко-логічного університету в Цюріху. Через 3 роки, закінчивши навчальний заклад, Рентген серйозно почав займатися наукою і вже через рік він захищає дисертацію в Цюріхському університеті на ступінь доктора.

У період з 1871 по 1873 рік Вільгельм працював у Вюрцбурзькому університеті.

У 1872 році Вільгельм бере в дружини Ганг Берту Людіг. У подружжя, на жаль, своїх дітей не було. В вирішили усиновити племінницю Рентгена, яка втратила батьків у віці 6 років. Також в 1872 році Вільям переходить працювати в університет Страсбурга, зарекомендувавши себе першокласним класичним фізиком-експериментатором.

У 1879 році його призначили на посаду професора Гессенського університету. Перебуваючи тут, фізик відкрив в 1885 році магнітне поле діелектрика в електричному полі, який пізніше назвали рентгенівський струм. Відкриття вченого довело, що створюється магнітне поле завдяки рухливим зарядам.

У 1888 році фізик повертається в університет Вюрцбурга в званні професора фізики і директора фізичного інституту, продовжуючи експериментувати. У 1894 році Рентген був обраний на пост ректора навчального закладу. В цей же час Вільгельм приступає до дослідження електричного заряду, що виникає в вакуумних скляних трубках. Через рік після початку експериментів він відкрив ікс-промені, які через деякий час були названі в його честь. Продовжуючи проводити експерименти з променями, він покращив конструкцію трубки з можливістю робити фотографії.

В 1901 році він стає першим лауреатом на Нобелівську премію в галузі фізики. Також Рентген досліджував властивості газів, рідин, електромагнітних явищ і кристалів. Ним було написано 58 статей. У 1920 році після смерті дружини, Вільгельм Рентген пішов у відставку.

10 лютого 1923 року вчений помер.

Цікаві факти.

Нобелівську премію отримав у віці 56 років.

Вільям Рентген не мав шкільного атестата. Його вигнали з останнього класу технічної школи за те, що відмовився назвати свого товариша, який намалював нешанобливу карикатуру на нелюбимого викладача.

Король Баварії за його наукові відкриття подарував йому дворянський титул. Але вчений відмовився. Так само як і від інших нагород, в тому числі грошових.

Свою старість він зустрів в бідності. Докторську дисертацію захистив в 24 роки.

Перш ніж відкрити рентгенівські промені Вільям не виходив зі своєї лабораторії цілих 1.5 місяці.

Іменем вченого названо не тільки винайдені ним промені, але і кратер на Місяці.

Перший рентгенівський знімок був зроблений 23 січня 1896 року. Дружина стала моделлю на знімку, знімок її руки з обручкою облетів весь світ.

Жоден свій винахід він не запатентував, вважаючи, що все це належить світу.

У 1872 Рентген одружився з Ганною Бертою Людвіг, донькою власника пансіону, яку він зустрів в Цюріху, коли навчався у Федеральному технологічному інституті. Не маючи власних дітей, подружжя удочерило 6-річну Берту, дочку брата Рентгена. Рентген доглядав за своєю хворою дружиною до самої її смерті.

Студенти не любили його за похмурий вигляд і сухі, нудні лекції.

Рентген був людиною аскетичної скромності, він цурався почесних звань. Він любив бувати на природі, багато разів відвідував під час відпусток Вейльхайм, де здійснював сходження на сусідні баварські Альпи і полював з друзями.

Рентген народився на кордоні Голландії. Його кошти, в тому числі і Нобелівська премія, перебували в іноземній валюті. Коли під час війни влада зажадала здачі валюти, Рентген віддав все, що мав; інфляція знецінила все інше.

В останні роки жив у бідності.

Він помер від раку внутрішніх органів.

 

Ключові слова:

Немає коментарів

Схожі статті:

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: Понеділок, 06 квітня 2020 06.04 – 537 роки від дня народження Рафаеля Санті (1483-1520).  Італійський живописець, графік, скульптор і архітектор епохи Відродження. Народився Рафаель 6 квітня (за деякими джерелами 28 березня) 1483 в Урбіно, Італія. Перше навчання художній майстерності проводив його батько – Джованні Санті....

Переглядів: 4526 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам

«Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки «Сьогодні Україна та світ відзначають»: інформаційний щоденник Львівської обласної науково-педагогічної бібліотеки Опубліковано: Неділя, 05 квітня 2020 05.04 – 432 роки від дня народження Томаса Гоббса (1588-1679). Англійський філософ. Майбутній мислитель з’явився на світ 5 квітня 1588 року в південно-східному графстві Англії, біля містечка Мальмсбері, в родині сільського священика. Початкову освіту він здобув у парафіяльній школі, яку відвідував...

Переглядів: 4456 Коментарів: 0

Науково-педагогічна бібліотека - освітянам
Анонси
Календар подій
Актуально
Спеціальні новини

 

Для сімей учасників АТО та Героїв Небесної Сотні влаштують благодійне дійство «Україна – це ми!»

24 серпня, з нагоди Дня незалежності України, в Музеї народної архітектури та побуту відбудеться масштабна акція, що організовують спільно Благодійне товариство «Мій тато захищає Україну» та Музей народної архітектури за...


Актуально
Спеціальні новини




Ми у Facebook
Ми у Facebook